Przewoźnikom trudno się porozumieć

Przewoźnikom trudno się porozumieć Pomimo starań Starosty Jacka Jończyka przewoźnikom działającym na terenie Powiatu Wadowickiego nie udało się wypracować nowych rozwiązań mających poprawić bezpieczeństwo pasażerów i usprawnić transport. W spotkaniu, które miało miejsce 4 kwietnia 2012 r. uczestniczyli nie tylko przedsiębiorcy ale również przedstawiciele Policji, Inspekcji Transportu Drogowego, pracownicy Wydziału Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Wadowicach oraz przedstawiciele Urzędów Gminy i Straży Miejskiej z Andrychowa i Wadowic.
Jak zaznaczył na początku spotkania Starosta jego wolą jest aby transport osób na terenie naszego powiatu przebiegał sprawnie i zgodnie z prawem. Wyraził swoje niezadowolenie z faktu, że w rywalizację przewoźników zostały wciągnięte różne służby. Zapowiedział, że jeżeli sytuacja się nie poprawi i przewoźnicy nie będą potrafili dojść do porozumienia to ilość kontroli nasili się, co zaowocuje cofnięciem zezwoleń. Jak podkreślił, najgorsza sytuacja panuje na trasie Wadowice – Andrychów, gdzie doszło już nawet do rękoczynów pomiędzy kierowcą oraz postronną osobą, która w opinii tegoż kierowcy utrudniła mu wyprzedzenie busa konkurencji.
Jak podkreślono kontrole prowadzone przez różne służby nie są wymierzone w konkretnych przewoźników. Wszystkie tego typu działania prowadzone są rzetelnie w celu poprawy bezpieczeństwa.
Inspektor Wydziału Komunikacji i Transportu Kazimierz Gałuszka poinformował, że w miesiącu marcu przeprowadzono 4 kontrole na 4 liniach w wyniku których sprawdzono 77 kursów. Jak się okazało aż 12 z tych kursów (ponad 15 %!) nie zostało wykonanych. Podkreślił on jednocześnie, że chwilę po rozpoczęciu każdej kontroli sytuacja się poprawia, gdyż kierowcy wzajemnie się o niej informują. Jest to potwierdzenie niebezpiecznego zjawiska częstych rozmów przez telefony komórkowe wykonywanych w trakcie jazdy. Niestety po zakończeniu kontroli sytuacja wraca do „normy”.
W tym roku Inspekcja Transportu Drogowego przeprowadziła 153 kontrole w wyniku których odebrano 36 dowodów rejestracyjnych i wystawiono 55 mandatów. W tym okresie Policja odebrała kolejne 30 dowodów rejestracyjnych. Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Wadowicach Franciszek Kwaśniewski podał dane za dzień 2 kwietnia kiedy to skontrolowano 19 autobusów i odebrano 7 dowodów rejestracyjnych oraz wystawiono 15 mandatów karnych. Jednocześnie podkreślił, że Policja ma liczne inne obowiązki i trudno im non-stop pilnować porządku na przystankach.
Jak podkreślali przedstawiciele Straży Miejskiej z Andrychowa i Wadowic monitorują oni sytuacje na bieżąco i podejmują liczne działania np. poprzez kontrolowanie czasu postoju busów na przystankach. Związane to jest z wykorzystywaniem przystanków przy Szpitalu w Wadowicach oraz przy ul. 1. Maja w Andrychowie jako przystanków startowych, pomimo że są to przystanki przewidziane wyłącznie do wysadzenia i wsiadania pasażerów. Długi czas postoju niektórych busów uniemożliwia swobodne korzystanie z przystanku innych przewoźnikom oraz stwarza niebezpieczeństwo w ruchu drogowym. Jak podkreślono problemem jest lekceważące podejście przewoźników którzy udzielają wymijających odpowiedzi na ich pisma a czasem pozostawiają je bez odpowiedzi.
Przedstawiciele Stowarzyszenia Prywatnych Przewoźników w Wadowicach zaproponowali własne rozwiązania napiętej sytuacji na linii Wadowice – Andrychów – Wadowice. Postulowali oni m.in. ustanowienia 10 minutowych przerw między kolejnymi busami, wyciągnięcia wniosków z przeprowadzonych kontroli i podjęcie adekwatnych sankcji wobec przewoźników działających niezgodnie z zezwoleniami. W trakcie dyskusji poparli oni propozycje ustanowienia przystanku startowego dla busów na dworcu autobusowym w Wadowicach.
Pomimo długiej dyskusji między przewoźnikami nie udało się wypracować ostatecznego porozumienia. Merytoryczne argumenty często przeplatały się ze wzajemnymi oskarżeniami. Z uwagi na to Starosta podjął decyzję o zakończeniu spotkania i poprosił zebranych aby jeszcze raz przemyśleli swoje stanowisko, gdyż aktualna sytuacja nie może dłużej trwać. W przypadku nie podjęcia dalszych kroków zapowiedział sięgnięcie po radykalne środki.
Jak podkreślił Starosta propozycje te wydają się słuszne, jednak do ich realizacji niezbędne jest porozumienie przewoźników, gdyż narzędzia jakie posiada w tym zakresie Starostwo Powiatowe są niewystarczające. Zapowiedział poruszenie tego tematu na kwietniowym spotkaniu z Burmistrzami i Wójtami.
Po oficjalnym spotkaniu z przewoźnikami Starosta wraz z przedstawicielami służb uzgodnił strategię dalszych działań na najbliższy okres.