Liczby nie kłamią, czyli cała prawda o inwestycjach drogowych Starostwa w Andrychowie

28-04-2017

Od pewnego czasu pod Pańską Górą krąży hiobowa wieść o tym, że Powiat Wadowicki nic nie robi dla Andrychowa. Jak jest naprawdę? Po szczegółowej analizie wychodzi na to, że w ciągu trzech lat Starostwo przeznaczyło na drogi powiatowe w gminie Andrychów już ponad 2,65 mln zł, czyli prawie dwa razy więcej, niż przez całą poprzednią, 4-letnią kadencję.

W ciągu dwóch pierwszych lat kadencji (2015-2016) wspólnie z Gminą Andrychów zmodernizowano 2,4 km dróg powiatowych (1240 m. ul. Żwirki i Wigury oraz nawierzchni w Targanicach, 790 m. ul. Szewskiej, 270 m. ul. Wolfa i 110 m. ul. Lenartowicza), a także 3,23 km chodników (150 m. na ul. Żwirki i Wigury, 1070 m. w Rzykach, 920 m. na ul. Kilińskiego, 850 m. na ul. Racławickiej i 550 m. na ul. Wolfa).

- Zrobiliśmy już wiele, a kolejne wielkie przedsięwzięcia dopiero przed nami. Na tegoroczne inwestycje drogowe w andrychowskiej gminie przeznaczyliśmy ponad 1,2 mln zł. W tym roku planujemy wyremontować aż 2,8 km dróg, z czego 1,2 km wspólnie z Gminą Andrychów, a pozostałe 1,6 km samodzielnie w ramach tzw. „remontów cząstkowych. Aplikujemy również o ogromne środki z budżetu Unii Europejskiej na kompleksową modernizację „Białej  Drogi”  – mówi członek zarządu powiatu Franciszek Penkala. To będzie prawdopodobnie najlepsza kadencja dla gminy Andrychów w całej historii Powiatu Wadowickiego – dodaje radny z Andrychowa.

Jak podkreśla andrychowski radny, tak dobrych wyników nie udałoby się osiągnąć bez pomocy finansowej Gminy Andrychów, która w obecnej kadencji partycypuje w kosztach inwestycji powiatowych w proporcjach „pół na pół”.

Dla porównania, w latach 2011-2014 z powodu małego wkładu finansowego Powiatu (1,4 mln zł w ciągu czterech lat na inwestycje w Andrychowie), gmina Andrychów finansowała ponad 75 procent wszystkich inwestycji na drogach powiatowych.

- To był bardzo niesprawiedliwy podział, ale na szczęście w tej kadencji, dzięki znacznemu powiększeniu budżetu na drogi powiatowe, udało nam się wyrównać te proporcje i przy okazji odciążyć Gminę, która w poprzednich latach dokładała do dróg powiatowych o wiele więcej, niż obecnie – podkreśla Franciszek Penkala.

Franciszek Penkala odniósł się również do kilku medialnych doniesień.

- Nieprawdą jest to, że powiat nie ma zamiaru angażować się w remonty dróg na osiedlu 200-lecia.  Od trzech lat prowadzone są bowiem prace projektowe modernizacji ul. Włókniarzy, na które powiat i gmina solidarnie wyłożyły po ok. 30 tys. zł. Władze miasta otrzymały również zapewnienie o partycypacji starostwa w planowanym na przyszłe lata remoncie tej ulicy w zakresie pasa drogowego. Modernizacja ul. Lenartowicza nie jest natomiast brana przez gminę pod uwagę w najbliższym czasie. Mimo to powiat już w tegorocznym budżecie przygotował się do ewentualnego współfinansowania projektu remontu tej drogi - wyjaśnia radny.

Na koniec warto przypomnieć, że Zarząd Powiatu w Wadowicach, planując inwestycje drogowe, musi korzystać z tzw. „klucza”, według którego dzieli pieniądze proporcjonalnie do długości dróg powiatowych oraz liczby mieszkańców w każdej gminie.

W tym roku, w budżecie Powiatu - na modernizację dróg i chodników z owego „z klucza” – zabezpieczono aż 5 mln zł (dwa razy więcej, niż w poprzednim roku!), z czego blisko 1 mln zł trafiło do gminy Andrychów. Dodatkowe 300 tys. zł trafi do Andrychowa w ramach „remontów cząstkowych”.

- Oczywiście, chcielibyśmy dawać jeszcze więcej, ale możliwości inwestycyjne powiatów są o wiele mniejsze, niż gmin, które mają dużo większe udziały w podatkach centralnych, podatkach od nieruchomości i podatkach leśnych – dodaje radny Penkala.

Poniżej publikujemy kilka wykresów na temat inwestycji drogowych w andrychowskiej gminie, które Franciszek Penkala przedstawił i omówił podczas czwartkowej (27.04) sesji Rady Miejskiej w Andrychowie.