Konwent Burmistrzów, Wójtów i Starosty Wadowickiego w Wieprzu

Konwent Burmistrzów, Wójtów i Starosty Wadowickiego w Wieprzu System pomocy społecznej, komunikacja na terenie powiatu, rekrutacja do szkół średnich oraz zmiany zachodzące w wadowickim ZZOZ-ie to główne tematy, poruszone w trakcie V Konwentu Burmistrzów, Wójtów i Starosty Wadowickiego, zorganizowanego 25 lutego 2013 r. w Wieprzu.
Głównym tematem spotkania były sprawy związane z funkcjonowaniem systemu pomocy społecznej w powiecie. Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wadowicach - Barbara Pindel-Polaszek przedstawiła informacje na temat instytucji i powiatowych jednostek pomocy społecznej. Nasz powiat posiada bardzo dobrze zorganizowaną sieć placówek pomocy społecznej, a co ważne, nadal są wolne miejsca w domach pomocy społecznej (4 w DPS przy ul. Parkowej i 14 w DPS przy ul. Lwowskiej). Dyrektor PCPR poinformowała, że wszystkie placówki spełniają standardy niezbędne do prowadzenia działalności. W odpowiedzi na pytania włodarzy gmin wyjaśniła, że choć gminy zobowiązane są do dopłat za pobyt mieszkańca w placówce, to najważniejsza jest możliwość udzielenia profesjonalnej pomocy osobom potrzebującym. W związku z zapytaniami dotyczącymi Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Radoczy wyjaśniła, że w otwartej w listopadzie 2012 r. placówce istnieje możliwość skorzystania z pomocy specjalistów oraz zakwaterowania w działającym przy niej hostelu.
B. Pindel – Polaszek zwróciła uwagę na korzyści płynące z zatrudniania w gminach asystentów rodziny. Pomagają oni wyjść rodzinom z problemów, czego efektem jest m.in. to, że dzieci nie trafiają do rodzin zastępczych. Zachowanie prawidłowych stosunków rodzinnych często owocuje poprawą sytuacji społecznej. Ma to również ważny aspekt ekonomiczny, gdyż gminy są zobowiązane do częściowego pokrycia pobytu dziecka w rodzinie zastępczej lub w domu dziecka. W przypadku poprawy sytuacji nie ma potrzeby odseparowania dziecka od rodziców i ponoszenia związanych z tym kosztów.
Powiat Wadowice W spotkaniu uczestniczyła również Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Wadowicach – Elżbieta Kowalczyk, która prosiła włodarzy gmin o pomoc w zachęceniu rodziców do wysłania sześciolatków do szkół. W ubiegłym roku szkolnym zdecydowało się na to jedynie 10 % rodziców. Jak podkreśliła E. Kowalczyk – we współczesnym świecie wcześniejsze rozpoczęcie edukacji jest bardzo ważne. Wiele informacji związanych z edukacją sześciolatków można znaleźć na stronach Ministerstwa Edukacji Narodowej. Przypomnijmy, że w przyszłym roku sześciolatki obowiązkowo trafią do szkoły. W kwestiach związanych z edukacją głos zabrała również Wicestarosta - Marta Królik, która poinformowała o planowanym spotkaniu dyrektorów gimnazjów z dyrektorami szkół ponadgimnazjalnych w celu nawiązania jeszcze lepszej współpracy. Takie współdziałanie pozwoli uczniom lepiej poznać ofertę edukacyjną placówek powiatowych, co zaowocuje przemyślanym wyborem szkoły. Szansą dla uczniów będą niewątpliwie targi edukacyjne, planowane w tym roku na 17 kwietnia w Zespole Szkół Nr 3 w Wadowicach.
Konwent został powołany m.in. po to, aby wzmocnić głos samorządowców w walce o dobro mieszkańców. W końcu głos jedenastu samorządowców jest zawsze wyżej ceniony niż pojedynczego  burmistrza czy wójta. Na spotkaniu w Wieprzu przyjęto również dwa ważne stanowiska.
Pierwsze z nich dotyczyło  wyrażenia sprzeciwu członków Konwentu wobec zmiany ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2012 r. poz. 391). Jak podkreślono, ustawa ta stoi w sprzeczności z zapisami ustawy o samorządzie gminnym oraz ustawy o finansach publicznych, a przyjęte w niej rozwiązania uderzają w finanse gmin.
Powiat Wadowice W związku z planowanym zamknięciem linii kolejowych 94 (Kraków – Oświęcim) i 117 (Kalwaria Zebrzydowska – Bielsko-Biała) jednogłośnie przyjęto rezolucję, w której jej sygnatariusze domagają się podjęcia konkretnych starań, których celem byłaby modernizacja tych linii i ich ożywienie.
Dyskusję wywołała również kwestia zbiorowego transportu drogowego, którego organizacja budzi tak wiele kontrowersji. Wicestarosta Marta Królik zwróciła uwagę na problemy z dotarciem na zajęcia, jakie ma młodzież ucząca się w szkołach średnich na terenie Powiatu Wadowickiego. Może to decydować o wyborze przez nich szkół znajdujących się poza obszarem powiatu. W niektórych rejonach prywatni przewoźnicy nie chcą świadczyć usług, natomiast na innych liniach jakość świadczonych usług jest bardzo źle oceniana przez pasażerów. Jak podkreślił Burmistrz Andrychowa - Tomasz Żak,  rozwiązaniem nie jest zakładanie przez samorząd własnego przedsiębiorstwa transportowego, gdyż – jak wynika z jego doświadczeń - trzeba do niego dopłacać. Z uwagi na złożoność zagadnienia podjęto decyzję, że kwestie komunikacji i transportu na terenie Powiatu Wadowickiego będą tematem jednego z kolejnych konwentów.
Burmistrzowie i wójtowie zapoznali się też z postępami przy rozbudowie i modernizacji Szpitala Powiatowego w Wadowicach. Mieli także okazję obejrzenia prezentacji i zdjęć przedstawiających etapy prac przy budowie Pawilonu „E” oraz modernizacji Pawilonu „C”. Starosta Jacek Jończyk zaapelował do gmin o podejmowanie ostatecznych decyzji w sprawie pomocy finansowej przy budowie nowego pawilonu szpitalnego. Zapowiedział gotowość odwiedzenia wszystkich gmin i przedstawienia radnym informacji o stanie realizacji tej, najważniejszej dla Powiatu inwestycji.