Było w czym wybierać

29 wystawców, 434 oferty pracy krajowej oraz pracy za granicą, 977 wakatów przedstawionych w ramach sieci EURES, i około 1000 odwiedzających to najkrótsze podsumowanie I Targów Pracy, które odbyły się 9 maja 2012 r. w Miejskim Domu Kultury w Andrychowie.
Inicjatorem przedsięwzięcia był Powiatowy Urząd Pracy w Wadowicach - Filia w Andrychowie, a współorganizatorem Centrum Pracy A4e w Polsce oraz Urząd Miejski w Andrychowie. Honorowy patronat nad Targami objęli Starosta Wadowicki Jacek Jończyk oraz Burmistrz Andrychowa Tomasz Żak.
Targi Pracy swoją obecnością zaszczycili: Marta Królik - Wicestarosta Powiatu Wadowickiego, Tomasz Żak – Burmistrz Andrychowa, Zdzisław Szczur - Przewodniczący Powiatowej Rady Zatrudnienia, Barbara Pindel – Polaszek - Dyrektor PCPR, Teresa Tomiak - Dyrektor CKiW, Wiesława Drabek–Polek - Dyrektor PUP w Oświęcimiu, Rafał Wróbel -  Z-ca Dyrektora PUP w Suchej Beskidzkiej, Ewelina Jura – Bączek - Kierownik Filii PUP w Kętach, Agnieszka Gierszewska – Dyrektor Biura Burmistrza Andrychowa, Zenon Przysiężniak – Kierownik Centrum Aktywizacji Zawodowej PUP w Suchej Beskidzkiej.
Targi Pracy adresowane były do wszystkich osób poszukujących zatrudnienia lub zastanawiających się nad zmianą dotychczasowej pracy, a ich zasadniczym celem prezentacja ofert pracy oraz możliwość przeprowadzenia wstępnych rozmów kwalifikacyjnych.

I Targi Pracy w Andrychowie - 9 maja 2012 r.
W pierwszej edycji Targów udział wzięło 29 wystawców (pracodawcy, instytucje rynku pracy: agencje zatrudnienia, ochotnicze hufce pracy oraz inni partnerzy współpracujący z publicznymi służbami zatrudnienia):
- ADECCO POLAND - Bielsko-Biała
- TRENKWALDER & PARTNER Sp. z o.o. - Bielsko Biała
- WOJSKOWA KOMENDA UZUPEŁNIEŃ - Oświęcim
- Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej

Wystawcy przedstawili 434 oferty pracy krajowej oraz pracy za granicą w różnych branżach oraz zawodach. Pracodawcy poszukiwali m.in. inż. jakości, specjalistów ds. sprzedaży, specjalistów ds. zakupów, pracownika ds. BHP, handlowców, operatorów wózków widłowych, spawaczy, sprzedawców, kierowców, przedstawicieli handlowych, mechaników pojazdów ciężarowych, operatorów frezarki CNC, opiekunów osób starszych, stolarzy, operatorów prasy, osób sprzątających.
Swoją ofertę przedstawiły również służby mundurowe tj. Wojskowa Komenda Uzupełnień z Oświęcimia, której stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem.
W ramach sieci EURES świadczących usługi pośrednictwa pracy w krajach EU/EOG dostępne było 977 wakatów m.in. w zawodach : dekarz, rzeźnik, kelner, kucharz,  opiekun osób starszych, pielęgniarz, lakiernik samochodowy, spawacz, kierowca, hodowca koni, operator CNC, krojczy, ślusarz, szklarz, pracownik obsługi barów i restauracji,  konstruktor/inżynier budowy statków stalowych i wielu innych.
W chwili obecnej pracodawcy zgłaszający oferty w ramach sieci EURES w przeważającej części poszukują fachowców w konkretnej dziedzinie i osób o wysokich kwalifikacjach bądź uprawnieniach zawodowych ze znajomością języka co najmniej w stopniu komunikatywnym.
I Targi Pracy w Andrychowie - 9 maja 2012 r.
Na Targach nie brakowało także usług w zakresie pośrednictwa pracy, doradczych i szkoleniowych, których udzielali pośrednicy pracy i doradcy zawodowi Filii Powiatowego Urzędu Pracy w Andrychowie,  Powiatowego Urzędu Pracy w Suchej Beskidzkiej oraz Filii PUP w Kętach.

Wszystkim zainteresowanym porad i konsultacji prawnych z zakresu prawa pracy udzielali pracownicy Państwowej Inspekcji Pracy - Okręgowego Inspektoratu Pracy w Krakowie. Przedstawiciele PIP w czasie Targów popularyzowali i upowszechniali wiedzę z zakresu ochrony pracy oraz podejmowania inicjatyw mających na celu eliminowanie zagrożeń dla zdrowia lub życia pracowników w zakładach pracy.

Pracodawcy oraz przedstawiciele pozostałych instytucji mogli spotkać się z licznie przybyłymi na Targi Pracy osobami poszukującymi zatrudnienia. Czynny udział w Targach Pracy umożliwił nie tylko bezpośredni kontakt osób z pracodawcami, ale również stanowił cenny wkład w rozwój lokalnej społeczności. Tak duże zainteresowanie poszukujących zatrudnienia, lokalnych pracodawców i instytucji rynku pracy dowodzi, że Targi Pracy są wydarzeniem ważnym i wartym rozwijania. To kolejny, nowy etap budowania dobrych relacji z lokalną społecznością i współpracy na rzecz poprawy sytuacji na lokalnym rynku pracy.
Informację z otwarcia I Targów Pracy można znaleźć tutaj.