Rada Programowa o rynku pracy oraz kszta³ceniu fachowców

Nie wystarczy tylko kszta³ciæ, ale nale¿y kszta³ciæ tak, aby absolwenci szkó³ mogli znale¼æ pracê na rynku lokalnym. Dlatego te¿ zosta³a powo³ana w³a¶nie Rada Programowa przy Centrum Kszta³cenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Wadowicach. Wszystko po to, by dopasowaæ kszta³cenie zawodowe do potrzeb rynku pracy.

CKZiU nr 1 – Tischner ma od dwóch dni Radê Programow±, która jest organem opiniodawczo – doradczym. Zosta³a ona powo³ana dok³adnie w ¶rodê, 27 czerwca. W jej sk³ad weszli m.in. nauczyciele przedmiotów zawodowych, doradca zawodowy, mentor projektu, przedstawiciel Powiatowego Urzêdu Pracy, przedstawiciel starostwa jak równie¿ przedsiêbiorcy z bran¿y hotelarsko – gastronomicznej oraz spo¿ywczej.

- Cieszê siê, ¿e jedni z najwiêkszych pracodawców w naszym regionie tacy jak Maspex czy Czarny Groñ zechcieli do naszej Rady Programowej do³±czyæ. Wspólnie jeszcze bardziej podniesiemy jako¶æ kszta³cenia zawodowego oraz dopasujemy go do potrzeb lokalnych pracodawców – mówi Bartosz Kaliñki, starosta wadowicki.

Podczas pierwszego posiedzenia rady Jolanta Sat³awa, dyrektor CKZiU Nr 1, zaprezentowa³a zebranym osi±gniêcia szko³y i jej uczniów, jak równie¿ oprowadzi³a wszystkich po ¶wie¿o zmodernizowanych i nowocze¶nie wyposa¿onych warsztatach gastronomicznych. Ca³kowity koszt tej inwestycji wyniós³ blisko 2 mln z³. Wiêkszo¶æ tej kwoty pochodzi z dotacji unijnej, któr± w³adze Powiatu Wadowickiego pozyska³y na rozwój szkolnictwa zawodowego.

Cz³onkowie rady rozmawiali te¿ o sytuacji jaka teraz panuje na rynku pracy i w jakim zawodzie brakuje pracowników. Kelnerzy, kucharze, hotelarze czy technolog ¿ywienia - to zawody, w których warto siê kszta³ciæ, bo na ich barak narzeka nasza lokalna bran¿a hotelarsko-gastronomiczna.